День тезоіменитства Святійшого Патріарха Філарета

14 грудня Православна Церква відзначає день пам’яті святого праведного Філарета Милостивого, який також є днем тезоіменитства Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета. За традицією з цієї нагоди до столиці прибули архієреї Київського Патріархату для того, щоби у спільному богослужінні розділити радість свята.

13 грудня 2012 р. Патріарх Київський Філарет у співслужінні єпископату та численного духовенства звершив у Володимирському кафедральному соборі Всенічне бдіння. У сам же день свята, 14 грудня, Предстоятель звершив святкову Божественну літургію.

Після літургії відбувся подячний молебень, на завершення якого від імені єпископату, духовенства і мирян, що молилися на богослужінні, до Патріарха Філарета зі словом вітання звернувся постійний член Священного Синоду митрополит Львівський і Сокальський Димитрій.

"Ваша Святосте, милостивий наш архипастирю і отче!

Сьогоднішнє урочисте богослужіння для нашої Святої Церкви є особливим, бо відзначаємо ми день небесного ангела Предстоятеля Церкви - Ваше тезоіменитство. Вже більше аніж шість десятків років носите Ви це ім'я, на честь праведного і святого Філарета Милостивого, перебуваючи перш за все у чернечому послухові Господу Богу і Святій Його Церкві. З цим ім'ям Ви настільки з'єдналися і зрослися, що вже мало хто може собі усвідомити, що з Вашою особистістю можна собі уявити якесь інше ім'я. За цих шістьдесят два роки тільки у Вашому житті минуло стільки подій, що буде нелегкою праця тих, хто намагатиметься їх пригадати, а ще більше описати. Саме з ім'ям Філарета ви відбулися спочатку, як викладач Духовної Академії і насельник Свято-Тройце Сергієвої Лаври, потім, як ректор і як архиєрей, і останній відтинок свого життя вже, як першосвятитель Київської Митрополії і Патріарх Української Церкви. Ім'я Філарета завжди викликало і викликає повагу серед багатьох друзів і навіть недругів нашої Святої Церкви Київського Патріархату.

Кожна постать нашої української церковної історії у свій час, і в певних обставинах змушена була служити й працювати на ниві церковного життя, у Христовому винограднику. Інколи це були не зовсім сприятливі часи для поступу нашого українського православ'я. Ті, хто не хотів бачити його таким, яким воно є сьогодні, будучи об'єднаним у Помісній Українській Православній Церкві Київського Патріархату, робили всілякі штучні перепони, відбираючи права та привілеї давньої Київської Митрополії, змагаючись за невіляцію його місця у Вселенському Православ'ї.

На Ваші плечі звалився тяжкий хрест - відроджувати справжню Українську Церкву. З цим обов'язком перед Богом і цим віруючим народом Ви, Ваша Святосте, справляєтесь дуже вдало, так, що всі наміри якимось чином принизити або зруйнувати нашу Церкву, закінчуються повним фіаско. І це правда, правда, як і те, що Ви на сьогодні є крицею, твердинею, ідейним натхнеником Українського Православ'я. Ми не перестаємо дивуватися Вашій невтомній праці над розбудовою Української Православної Церкви Київського Патріархату, яка виявляється перш за все у Ваших патріарших візитаціях, постійній проповіді Слова Божого. Ви багато трудитесь над тим, щоб ті, кому ще не дано зрозуміти, зрозуміли, що майбутнє Українського Православ'я за його помісним, автокефальним статусом.

Саме у Вашій постаті, ми єпископат і духовенство, парафіяни та народ, бачимо міцного архипастиря, який твердо захищає Істину, проповідує Її, й стоїть на Її варті. Здається, що сьогодні секуляризація торкнулася всіх ділянок суспільного та громадянського життя. Дедалі все більше і більше Ви, Ваша Святосте, свідчите про Христа і проповідуєте Його, розвінчуючи всю згубність сучасного європейського укладу життя, в якому немає місця Богові. Недаремно ж останнім часом людство охопили апокаліптичні настрої, які є індикатором його морального занепаду, а Ви як дбайливий і справжній архипастир, намагаєтесь огородити свою паству від цих впливів.

Боже провидіння веде Вас справжнім тернистим шляхом, але цей шлях є приємним для Вас, бо це є шлях служіння свєму народові. Без цього не може обійтися кожний архипастир, якщо йому вручається в руки жезл, для того щоб пасти словесне стадо і вести його до спасіння. Вам Богом вручена вся українська паства, яка сьогодні в цей день здіймає свої молитви до Пастироначальника Христа, щоб Він нагородив Вас довгоденством і укріпив у тому, щоб "правдиво навчати Слову Його Істини". Ваша Святосте! Ми щиро, по-синівськи, вітаємо Вас цього дня з Вашим тезоіменитством і зичимо Вам здоро'я та успіхів у Вашому Предстоятельському служінні.

Іспола еті деспота!

На знак спільної молитви владика Димитрій вручив Святійшому Патріарху просфору та букет квітів.

Предстоятель подякував владиці Димитрію, архієреям, духовенству й вірянам за теплі вітання та спільну молитву й звернувся зі словом настанови, в якому наголосив на важливості в житті людини бути з Богом.

"Ваші преосвященства, дорогі архіпастирі, всечесні отці, дорогі браття і сестри.

Дякую вам сьогодні, що ви прийшли разом помолитися Господу нашому Ісусу Христу за Його благодіяння до нашої Церкви і нашого народу. Помолитися святому праведному Філарету Милостивому, який вчить, як треба жити в цьому світі.

Не треба чогось особливого видумувати, а мати любов до людей, яку мав праведний Філарет Милостивий. Більше нічого не треба мати. Мати добре серце, чисту совість і йти цим земним шляхом. І така дорога приведе до Царства Небесного.

Ми живемо в непростий час. Але не треба думати, що саме в наш час спастися тяжко. Не думайте так. Спастися, наслідувати Царство Небесне можна в буд-який час. І в наш час, і в попередні часи все залежить від Бога і людини.

Маємо ми в серці любов, чи не маємо? Якщо маємо, то можемо бути впевнені, що ця любов приведе нас до Бога, до Царства Небесного. Не може бути так, щоб людина любила людину, а Бога не полюбила. Ця любов обов’язково приводить людину до любові Бога. Бо так говорить апостол: «Якщо ви не любите ближнього, якого бачите, то як ви можете полюбити Бога, якого не бачите». І навпаки. Якщо ви любите тих, кого бачите, то ви полюбите і Того, Кого не бачите.

Зараз ходять чутки, які наповнюють не тільки Україну, а й інші країни, що 21 грудня, тобто через тиждень, наступить кінець світу. Все це відкрита неправда, яка завоювала дуже багато людських сердець. Дуже багато людей повірили, що дійсно 21 грудня буде кінець. І цю неправду підігріли вчені, які стали говорити про планети, які наближаються до Землі.

Все це неправда. Бо Христос ясно сказав, що ніхто не знає день Його другого пришестя. Мало того, як Він сказав, не знають і ангели. І Він, як людина теж не знає. Уявляєте собі, що Христос, як людина не знає, коли Він прийде. І ви не можете уявити собі, як так, що й Христос не знає.

Для того, щоб зрозуміти, що й Христос може не знати, як людина, згадайте, коли Він воскрешав Лазаря, то сказав сестрам і людям, які його оточували: «Де ви його поховали?». Тобто не знав, де поховали Лазаря. Бо якби знав, то не питав би. Але як Син Божий Він воскресив мертвого чотириденного.

Так і про друге пришестя Він, як Бог, знає, а не знає, як людина, коли воно буде. То якщо Христос, як людина, не знає, то як же якийсь грішник об’являє, що 21 грудня буде кінець світу? А ще гірше, що є люди, які вірять в цю неправду.

Тому ми відкидаємо це. І ви побачите, що 22 грудня нічого не станеться. Але тоді всі закриють рота і ніхто не скаже, що помилявся чи говорив неправду.

Але в той же час, дорогі браття і сестри, треба спостерігати за знаменнями часу. Що це за знамення нашого часу?

Це знамення, про які сказав Господь Ісус Христос, коли говорив, що про день Його пришестя ніхто не знає, але «коли ви бачите, що бруньки на деревах розпускаються, то ви кажете, що скоро весна». Тому коли будуть відбуватися ознаки пришестя Христа, ви повинні знати, що воно наближається.

Наближається друге пришестя чи ні?

Наближається. Які ознаки наближення другого пришестя?

Христос сказав, що не прийде цей час, поки не прийде антихрист. Тобто до пришестя антихриста не буде другого пришестя Христа Спасителя. А пришестя антихриста буде означати, що найближчим часом буде пришестя у славі Христа. Бо антихрист буде царювати над світом не більше, ніж проповідував Ісус Христос. А Христос проповідував три з половиною роки. Значить антихрист буде царювати, як говорять святі отці, не більше, ніж проповідував Ісус Христос, тобто не більше, ніж три з половиною роки.

Але коли прийде антихрист?

Апостол Павло ясно сказав: «Коли буде відступлення».

Що це за відступлення і від чого відступлення?

Відступлення від Христа, від християнства, від Бога. А де воно буде? Серед мусульман? Ні, бо вони Христа Богом не визнають, тому відступати їм від Христа неможливо. Серед буддистів? Теж ні. Бо вони взагалі Бога на визнають, а тільки одного Будду, який не є Бог. Так само не може бути відступлення і в середовищі будь-якої іншої релігії, тому що всі релігії, крім християнства, не визнають Христа. Тому відступлення буде у християнському середовищі, серед християн.

І ось подивіться тепер на християн. Чи є в християнському середовищі відступлення?

Є. Яке?

Наприклад, християнська спільнота поступово приймає закони про одностатеві шлюби. Хто приймає у парламентах такі закони? Християни чи мусульмани, чи буддисти? Приймають такі закони християни.

Відступлення це від християнської моралі чи ні?

Відступлення.

Україні Європа нав’язує прийняти сприятливі для гомосексуалізму закони? Хто нав’язує? Християнська Європа, яка сьогодні вже відмовляється від назви, що вона християнська. Викреслюють слово християнство.

Де заборонено відкрито носити хрест на грудях? У християнській Європі. Відступлення це чи ні?

Тепер вже і в Америці приймаються такі правила, що слово Бог не можна вживати в школах і вищих учбових закладах. Слово Бог виганяють зі школи! Викладач не тільки не має права говорити про Бога, а й не має права вживати слово «Бог», бо проти цього виступають атеїсти. Відступлення це чи ні?

Відступлення.

У Швеції розповсюджують правила, які забороняють батькам називати своїх дітей хлопчиком чи дівчинкою, щоб кожна дитина сама визначила, чоловічої вона статі чи жіночої. І якщо хлопчик скаже, що він жіночої статі, - то у звороньому переконувати його не можна.

Це відступлення, я вже не кажу від Христа, - це відступлення від добра, від правди. І що ще буде - побачимо. Але процес відступлення від Христа і добра почався в європейському середовищі.

Я не хочу сьогодні говорити про чіпи, які замість паспортів вводяться у Європі і в нас. Але це тільки початок. Думаю, що чіпи – це і є та печатка на чолі і на правій руці, яку зараз уже починають вводити. Зараз вводять у документи, а потім будуть вживляти в тіло.

Тому світ дуже швидко став наближатися до того останнього дня пришестя у славі Господа Ісуса Христа.

Наша Церква заявила протест проти біометричних паспортів. Ми вже протестуємо, бо це є порушення свободи людини.

Тому, дорогі браття і сестри, перед нами стоїть питання: як нам жити, що нам робити? Відповідь може бути одна. Триматися Бога. З Богом і в пеклі не страшно, як говорять деякі святі отці. Тому якщо вони готові бути в пеклі з Богом і не боятися самого пекла, то й нам не треба нічого боятися. Треба триматися Бога, вірити в Нього і любити Його, і мати любов до ближніх. І більше нічого. І які б не були обставини, Господь кожного напоумить, як в них поступати.

Тому, преосвященні владики, всечесні отці, дорогі браття і сестри, я бажаю одного: щоб з нами був Бог. Як буде з нами Бог, то ми переможемо. А якщо Бога не буде з нами, то ми загинемо ще до другого пришестя.

І нехай Господь наш Ісус Христос, за молитвами праведного Філарета Милостивого, допомагає нам бути такими милостивими, як і святий Філарет."

Завершилося богослужіння урочистим многоліттям

Натисність на фото щоб збільшити, та переглянути слайд-шоу: