У Богуславі відкрили пам’ятник на честь земляків, які загинули під Базаром

20 листопада 2010 року у м. Богуслав Київської області відкрили пам’ятний знак козакам Армії УНР: Білецькому Іванові Омельковичу та Бондаренку Оверкові Ісаковичу. Сталося це на подвір’ї Свято-Миколаївського чоловічого монастиря Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Обидва воїни взяли участь в Другому зимовому поході Армії УНР тилами більшовиків у 1921 році. Потрапивши у полон до ворога під Малими Миньками, Бондаренко та Білецький були страчені червоними під Базаром. В анкетах розстріляних зазначено, що вони є уродженцями Богуславщини. Проте Оверко Бондаренко насправді народився на Черкащині. Напевно, прагнучи вберегти рідних від більшовицьких репресій, надав про себе помилкові дані.

Мешканці Богуслава вирішили вписати імена обох воїнів на меморіальній дошці. Один з організаторів спорудження пам’ятного знаку богуславець Сашко Мельник так прокоментував це рішення: «Якщо людина, яка йшла на смерть в ім’я свободи України, перед розстрілом назвалась богуславцем – для нас це велика честь. Ми шануватимемо його як рідного земляка».

Ідея спорудити пам’ятний знак з’явилась іще влітку 2010 року. Ініціативна група богуславців сконтактувала з благодійною ініціативою «Героїка» – спільно розробили ескіз меморіальної дошки, розпочали збір коштів. Завдяки архівній прація історика Романа Коваля встановили імена Білецького та Бондаренка. Згодом намісник Миколаївського чоловічого монастиря Української Православної Церкви Київського Патріархату ієроманах Арсеній (Пожарний) благословив будівництво пам’ятного знаку на монастирській землі.

В суботу, 20 листопада, у присутності богуславської молоді та духовенства монастиря відбулось урочисте освячення пам’ятного знаку. На гранітній плиті викарбувано:

В пам’ять про уродженців Богуславщини
учасників Другого зимового походу Армії УНР
Білецького Івана Омельковича
(1898 – †1921)
козака гарматної команди 4-ї Київської дивізії
Бондаренка Оверка Ісаковича
(1890 – †1921)
козака 2-го куреня 4-ї бригади 4-ї Київської дивізії

Обидва у своєму останньому бою
потрапили у більшовицький полон.
Страчені окупантами 22 листопада 1921 року


Благодійна ініціатива «Героїка» висловлює подяку Священноархимандриту Богуславського Свято-Миколаївського чоловічого монастиря Святійшому Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету та братії обителі, Петрові Гогулі, Вікторові Кисиленку, Сергію Голуб’єву, Оксані Абрамовій, членам громадської організації «Буслав Січ» та всім городянам Богуслава, завдяки яким на давній монастирській горі постав пам’ятник воїнам Армії УНР.